Złote Piaski i ciekawa architektura — odkryj największe cuda Bułgarii

złote piaski Bułgaria

Czarnomorski kraj to ukochany cel podróży Polaków. Piękne piaszczyste plaże, pyszne jedzenie oraz niewygórowane ceny sprawiają, że przybywa tu wielu naszych rodaków. Jeśli, będąc na urlopie, lubisz zwiedzać, a także zagłębić się nieco w historię kraju, poznaj zestawienie najciekawszych zabytków Bułgarii.

Wpływ różnych kultur

Nad Morzem Czarnym znajduje się jeden z największych bułgarskich kurortów — Varna. Miasto może pochwalić się doskonałą infrastrukturą wakacyjną, ale też wieloma zabytkami wartymi zobaczenia. Bułgaria w przeszłości znajdowała się pod wpływem Grecji, Bizancjum i Imperium Osmańskiego. Ślady tych kultur można dziś znaleźć między innymi w Varnie. Są tu na przykład pozostałości rzymskich term z II wieku i klasztor Aładża. Drugie z wymienionych miejsc to wysoka na 30 m konstrukcja wykuta w wapieniu, której powstanie datuje się na XIII wiek. Warto zobaczyć tu też drugą pod względem wielkości cerkiew w Bułgarii — Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy, wybudowany w latach 1880-1886. Ten majestatyczny obiekt robi wrażenie złotymi kopułami i detalami architektonicznymi.

Miasto pięknych kościołów

W leżącym nieopodal Słonecznego Brzegu Burgas znajdują się liczne zabytkowe obiekty sakralne. Najważniejszy z nich to Katedra Cyryla i Metodego. W tej XIX-wiecznej monumentalnej budowli wrażenie robią freski oraz piękny ikonostas. Obok mieści się Cerkiew Ormiańska św. Krzyża, zbudowana w charakterystycznym ormiańskim stylu. Inne to między innymi: Cerkiew św. Marii Dziewicy i św. Iwana Rylskiego. Nieopodal miasta znajduje się wybudowany w I wieku p.n.e. kompleks termalny — Aqua Calidae. Już starożytni dostrzegli potencjał tutejszych wód termalnych, dzięki czemu powstało jedne z największych na świecie Thermopolis. Archeolodzy znaleźli tu pozostałości po najstarszych dziejach tego miejsca — fragmenty murów, łaźni czy pomieszczeń mieszkalnych.

Najpiękniejsze miasto Bułgarii

Miasto w Bułgarii

Spędzając wakacje nad Morzem Czarnym, nie można ominąć zwanego „perłą Bułgarii” Nesebyr. Miasto leży na niewielkim półwyspie i stanowi rezerwat architektoniczny oraz archeologiczny. Jest uznawane za jedno z najstarszych w Europie. Nie sposób oprzeć się urokowi tutejszych zabytków, wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest tu niezliczona ilość cerkwi, m.in. Archaniołów Michała i Gabriela czy św. Stefana. Jednak za najpiękniejszą uznawana jest doskonale zachowana XIII-wieczna Cerkiew Chrystusa Pantokratora. Dobrze zachowały się też mające 1500 lat fragmenty murów obronnych otaczających miasto. Gdy wejdziemy przez nie do serca miasta, poczujemy niezwykły klimat kamiennych uliczek i wszechobecnych świadectw bogatej historii.

Warto pamiętać, że Bułgaria to nie tylko piaszczyste plaże i piękne nadmorskie kurorty. Miłośnicy historii oraz architektury znajdą tu mnóstwo wartych zobaczenia zabytków klasy światowej. Jeśli więc masz ochotę zobaczyć coś więcej niż hotel, plażę i morze, z pewnością znajdziesz tu idealną propozycję dla siebie!


    Najnowsze komentarze