Zaplanuj wakacje w Hiszpanii już dziś

wakacje w hiszpanii

Wybierasz się do krainy dawnych Maurów, flamenco, corridy, słodkich pomarańczy oraz epokowych zabytków? Zastanawiasz się, co ze sobą zabrać? Podpowiemy Ci, oferując garść cennych wskazówek.

Bezpieczeństwo Twoje i rodziny na pierwszym miejscu

Planując wakacje za granicą, obowiązkowo wykup turystyczną polisę ubezpieczeniową. Nawet, jeśli posiadasz EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązującą we wszystkich krajach unijnych, to w przypadku konieczności dłuższego pobytu w szpitalu, zabiegów, wizyt u specjalistów czy usług stomatologicznych, z EKUZ pokryte będą tylko najbardziej podstawowe świadczenia. Kompleksowa polisa zapewnia natomiast komfort oraz bezpieczeństwo w razie nagłych zdarzeń. Pamiętaj również o dodatkowym ubezpieczeniu bagażu w razie kradzieży oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Paszport czy wiza – czyli zasady wjazdu do Hiszpanii

Każda podroż zagraniczna wiąże się z posiadaniem odpowiednich dokumentów uprawniających do wyjazdu i wyjazdu z danego państwa. Wybierając się na wakacje do kraju flamenco, nie musisz martwić się o wyrobienie wizy, ponieważ Hiszpania należy do strefy Schengen. Wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. Wizy są wymagane w przypadku pobytu dłuższego niż 90 dni. Pamiętaj, aby dowód tożsamości był w odpowiednim stanie użytkowym (w pełni czytelny).W przypadku podróży z dziećmi,  każde z nich musi posiadać ważny paszport lub dowód osobisty. Wyrobienie dokumentu trwa około miesiąca, a nawet dłużej, więc nie zostawiaj tak ważnej sprawy na ostatnią chwilę.

Język, waluta, ubiór – o czym powinien wiedzieć turysta w kraju flamenco?

Hiszpania to państwo multikulturowe, czyli niezwykle zróżnicowane pod względem językowym. Oprócz urzędowego hiszpańskiego, w zależności od regionu, który chcesz odwiedzić, możesz spotkać się z różnymi odmianami, m.in. baskijskim, katalońskim, galicyjskim oraz lokalnymi dialektami. Jednak we wszystkich kurortach turystycznych oraz dużych ośrodkach miejskich bez problemu porozumiesz się w języku angielskim. Odwiedzając lokalne restauracje, bary oraz malownicze wioski, warto znać kilka podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim.  

Planując wakacje w obcym kraju, zadbaj o odpowiednią walutę. W Hiszpanii obowiązuje Euro. Możesz dokonać wymiany przed wyjazdem w polskim kantorze lub po wyjeździe, np. na lotnisku, w hotelu lub w miejscowym kantorze. Nigdy nie wymieniaj waluty na ulicznych bazarach ani stoiskach, gdyż możesz paść ofiarą oszustów i naciągaczy.

Wybierając się na urlop za granicę do gorącego kraju, zadbaj o odpowiednią odzież. Wszystko zależy od pory, w jakiej planujesz podróż. Jeśli zamierzasz wyjechać w miesiącach od maja do sierpnia, pamiętaj, że temperatury mogą przekraczać nawet 40 stopni Celsjusza. Dlatego nie pakuj ze sobą spodni jeansowych, butów ze sztucznego tworzywa ani flanelowych koszul. Postaw na cienkie, zwiewne, jasne oraz przepuszczające powietrze odzienie. Zabierz ze sobą także bluzę lub żakiet, przyda się w trakcie wyjść wieczorem. Jeśli planujesz wizyty w modnych lokalach lub eleganckich restauracjach, zdecyduj się na bardziej oficjalny strój, w dobrym tonie jest zachować odpowiedni dress code. Lato w Hiszpanii jest bardzo gorące, dlatego planując opalanie i długie pobyty na plaży, zadbaj o wygodny strój kąpielowy, nakrycie głowy oraz ochronę oczu. Zaopatrz się także w odpowiednie kosmetyki (kremy ochronne z wysokim filtrem oraz preparaty łagodzące poparzenia słoneczne). Osoby, które źle znoszą upały, niech wybiorą się na wyjazd podczas chłodniejszych miesięcy, np. jesienią lub wiosną, kiedy temperatury są nieco niższe, ale nadal jest ciepło.


    Najnowsze komentarze