Zaplanuj krótki urlop w Bułgarii

Bułgaria to kraj mający wiele do zaoferowania polskim turystom. Zawsze udana pogoda, atrakcyjne ceny, czysta woda nad morzem, świeże powietrze w górach oraz na wybrzeżu, epokowe zabytki i stanowiska archeologiczne, a także dyskoteki i imprezy do białego rana w modnych klubach. Planując nawet krótki wyjazd do Bułgarii, warto pomyśleć, w jaki sposób chcesz go spędzić, co zamierzasz zobaczyć, gdzie będziesz spać, co jeść oraz czym podróżować. Następnie opracuj program wycieczki, do jakich miejsc pojedziesz, wykup bilety lotnicze, zabukuj pokoje w hotelu lub w pensjonacie i możesz pakować walizki.

Bułgaria to nie tylko morze i złote piaski

W kraju kwitnącej róży wiele osób wybiera na odpoczynek duże kurorty turystyczne położone w znanych bułgarskich regionach w Varnie lub w Burgas. Jednak Bułgaria to nie tylko lazurowe morze, piaszczyste plaże, palmy i kolorowe drinki wypijane pod parasolami. Ten kraj słynie również z malowniczych gór. Mało kto wie, jakie osobliwości fauny i flory skrywają te tereny. Możesz udać się w niezwykłe góry Piryn lub Riła. Górskie wioski charakteryzuje niezwykły spokój, cisza i wolniejsze tempo życia. Nawet kilkudniowy pobyt zregeneruje siły, ukoi nerwy i zredukuje stres.

Riła to najwyższe góry w Bułgarii, zobaczysz tu gatunki endemiczne z królestwa fauny i flory, liczne jeziora, oczka wodne i wodospady. Możesz zatrzymać się w mieście Kostenec, w którym jest uzdrowisko z gorącymi źródłami mineralnymi. W kotlinie otoczonej górami Riła stoi Monastyr Rilski, położony na wysokości 1100 m n.p.m. To zabytkowy kompleks klasztorny z licznymi krużgankami, ikonostasem, malowniczymi freskami i mozaikami. Natomiast w sąsiednich górach Piryn, również znajdują się ciekawe punkty widokowe, piesze szlaki turystyczne, z których zobaczysz oczka wodne lub jeziora polodowcowe położone w dolinach między wzgórzami. Tu funkcjonuje najstarsze bułgarskie schronisko górskie Bynderica, położone niedaleko miasta Bansko. W samym Bansku jest ośrodek sporów zimowych. To idealny punkt wypadowy na narty w styczniu lub w lutym. W górach Piryn zobaczysz tylko jeden wodospad „Popinolashki”. Płynie on na skalistym zboczu otoczony pięknem zieleni. To imponujący widok. W pobliżu miasteczka Melnik na wzgórzu stoi średniowieczny Monaster Rożeński. Ten prawosławny zespół klasztorny pochodzący z IX wieku, zachwyca dobrze zachowanymi freskami ściennymi oraz monumentalnymi rozwiązaniami architektonicznymi.

Perły Bułgarii – czyli co warto zobaczyć i odwiedzić

Wśród turystycznych atrakcji Bułgarii położonych w różnych zakątkach kraju wymienia się rozmaite stanowiska archeologiczne, takie jak: pozostałości miasta Nikopolis ad Istrum, antyczne miasto Płowdiw,  grobowiec w Silistrze, starożytne miasto Nesebyr oraz popularne artefakty dawnych kultur, np. Jeździec z Madary, tracki grobowiec z Kazanłyku, grobowiec w Swesztari, średniowieczny Monaster Zaśnięcia Matki Bożej w Baczkowie. Na podróżniczych mapach często znajdują się również, m.in.: formacja geologiczna „Kamienny Las” w pobliżu Warny, Rezerwat Przyrody „Srebyrna” z niezwykłymi stanowiskami roślin, zwierząt i zbiornikami wodnymi, a także skały Bełogradcziku w pobliżu miasta Widyń (północno-zachodnia Bułgaria), w którym jest duża zabytkowa twierdza Baba Wida.


    Najnowsze komentarze