Zanurz się w różanej krainie – poznaj bułgarskie obyczaje i tradycje

wakacje w bułgarii

Bułgaria to nie tylko słońce, plaże i gorące morze. To także liczne stanowiska archeologiczne, zabytki oraz bogactwo folkloru i etnologiczne dziedzictwo.  Wyruszając na urlop do krainy róż, oprócz komercyjnych kurortów turystycznych, odwiedź odległe górskie wioski i małe miasteczka. Mieszkańcy są tutaj bardzo gościnni i chętnie zapraszają turystów do swoich mieszkań na wino domowej roboty.

Poznaj bułgarską kulturę ludową z bliska

Bułgaria to kraj z rozmaitymi świętami obchodzonymi niezwykle uroczyście oraz tradycjami pielęgnowanymi od pokoleń. Zarówno w miastach, jak i małych wioskach można trafić na uliczne przemarsze, tańce w strojach ludowych, śpiewy i grę na etnicznych instrumentach. Istnieje jednak kilka szczególnie pięknych i fascynujących wydarzeń, jakie warto poznać, przebywając w danym czasie w Bułgarii.

  • Kolendari – gdy przypada okres Bożego Narodzenia w Bułgarii, po domach chodzą kolendari (odpowiednik naszych polskich kolędników) składają życzenia wszystkim mieszkańcom, a ich wizytom towarzyszy śpiew i muzyka.
  • Surwakari – obchodzony w nocy z 13 na 14 stycznia (obowiązuje tu kalendarz juliański, dlatego Nowy Rok przypada 14 dni później niż u Katolików). Po północy mężczyźni roznoszą po domach barwnie zdobione kłosy zbóż, zwane survaczkami. Następnie ludzie, składając sobie życzenia, chłostają się kłosami po plecach.
  • Matrenica – to obrzęd obchodzony 1 marca, polegający na wymienianiu się tego dnia amuletami wykonanymi z czerwono-białej matrenicy (to rodzaj włóczki). Są to zwykle naszyjniki i bransoletki ręcznie robione. Noszone przedmioty przy sobie mają zapewnić szczęście i ochronę przed złymi mocami, zdejmuje się je w momencie zobaczenia pierwszej jaskółki lub bociana.
  • Kukeri – to bułgarski karnawał; w zależności od regionu kraju jest obchodzony w styczniu lub w marcu na powitanie nadchodzącej wiosny. Przebierańcy w futrach  i maskach zwani kukierami uczestniczą w paradzie ulicami miast i wsi. Wydarzenie ma pogańskie korzenie, związane jest z kultem płodności i urodzaju ziemi.
  • Festiwal Róż w Kazanłyku – to szczególne ludowe wydarzenie kulturalne, organizowane w czerwcu na zakończenie zbiorów z plantacji róż. Towarzyszą mu liczne atrakcje muzyczne i artystyczne. Można tu także kupić olejki różane, zwiedzić Muzeum Róż w Kazanłyku, wybrać na poranne zbieranie kwiatów w sąsiednich wioskach, a także skosztować różanego likieru lub wina.

Język i bułgarskie gesty – klucz do skutecznej komunikacji

W całej Bułgarii obowiązuje język bułgarski, jednak można porozumieć się również w językach słowiańskich, w tym nawet po polsku (szczególnie w kurortach turystycznych). Angielski jest mało znany w Bułgarii. Ważne są także gesty, które warto znać, aby ułatwić sobie komunikację. Skinienie głową w Polsce na tak u Bułgarów oznacza nie, natomiast polskie kiwanie na nie, oznacza tak. Warto poznać kilka podstawowych zwrotów i słów w języku bułgarskim, gdyż będąc w górskiej wiosce „da” (tak) i „ne” (nie) mogą nie wystarczyć.

Religia w Bułgarii

Mimo że spotkamy w tym kraju wielu Turków (głównie we wschodnich rejonach kraju spotkasz nieliczne meczety) oraz Romów, pod względem religii jest to kraj jednolity. Obowiązuje tu prawosławie, występują także nielicznie katolickie kościoły prowadzone przez polskich księży, głównie w Sofii.


    Najnowsze komentarze