Zakochaj się w Hiszpanii — kraju złotych plaż i wspaniałych zabytków

Zabytki w Hiszpanii

Trudno znaleźć inne miejsce na Ziemi tak przepełnione kolorami i energią. Mentalność Hiszpanów, pyszna kuchnia, a także słońce oraz piaszczyste plaże sprawiają, że to wakacyjny raj. Jednak ten południowy kraj ma do zaoferowania znacznie więcej. Znajdziemy tu również wspaniałe zamki, klasztory i kościoły.

Magiczne miejsce

Leżąca w północno-wschodniej części Hiszpanii Barcelona cieszy się mianem jednego z najpiękniejszych miast świata. Jeśli zdecydujemy się na wakacje w którejś z miejscowości Costa Barcelona lub Costa Brava, warto poświęcić choć jeden dzień na zwiedzanie stolicy Katalonii. To tu swoje dzieła tworzył przecież Antoni Gaudi i na każdym kroku możemy podziwiać jego niesamowite budowle. Najważniejsze z nich to: Sagrada Familia (monumentalny kościół budowany od 130 lat i nadal nieukończony), Park Güell (ogród z elementami architektonicznymi) czy też piękne kamienice Casa Mila i Casa Batllo. Wszystkie obiekty stworzone zostały w charakterystycznym stylu Gaudiego z elementami secesji czy gotyku.

Barcelońskie Stare Miasto

Wizyta w najstarszej części Barcelony sprawi, że przeżyjemy podróż w czasie. Klimat wąskich średniowiecznych uliczek i kamienic sprawia niesamowite wrażenie. W Barri Gotic, czyli Dzielnicy Gotyckiej, większość architektury pochodzi z okresu wieków średnich. Warto tu zobaczyć na przykład Katedrę św. Eulalii, Bazylikę La Merce oraz Palau Reial Major, czyli pałac królewski. Zachowały się tu też elementy architektury znacznie starsze niż średniowieczne — ruiny murów miejskich jeszcze z czasów rzymskich (datowane na IV w.).

Perła architektury

Hiszpańska architektura

Nieco bardziej na północ, nieopodal słonecznego wybrzeża Costa Brava, znajduje się przepiękne miasto Girona. Może pochwalić się doskonale zachowaną średniowieczną starówką, a także jedną z największych w Europie dzielnic żydowskich. Najstarszy zabytek tutejszego Starego Miasta to La Forca Vella, czyli fortyfikacja zbudowana w I wieku p.n.e. Nie można pominąć też licznych obiektów sakralnych, takich jak: Katedra św. Marii, Bazylika św. Feliksa i Klasztor Sant Pere de Galligants.

Katalońskie zamki i klasztory

Przebywając w Katalonii, nie można pominąć okazałych ruin zamków i klasztorów, których ogrom sprawia niesamowite wrażenie. Jednym z nich jest Castillo de Sant Joan, leżący nieopodal turystycznej miejscowości Lloret de Mar. Ta okazała, XI-wieczna budowla stanowiła niegdyś obronę przed najazdami piratów z Turcji. W północnej części Katalonii znajduje się z kolei półwysep Cap de Creus z opactwem Sant Pere de Rodes. Pozostałości tego średniowiecznego klasztoru w stylu romańskim znajdują się na malowniczym wzgórzu, dzięki czemu ich widok zapiera dech w piersiach.

Decydując się na niezapomniany urlop na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, warto wybrać takie miejsca, by poza pięknymi plażami oferowały także warte zobaczenia, zabytkowe miejsca. Hiszpania ma całe mnóstwo perełek architektonicznych, których z pewnością nie spotkamy nigdzie indziej na Ziemi.


    Najnowsze komentarze