Wakacyjne pamiątki – co warto przywieźć z Hiszpanii?

wybór miejsca na wakacje w hiszpanii

Niestety, z gorącej Hiszpanii nie możemy przywieźć ze sobą skąpanych w słońcu plaż i ciepłego, lazurowego morza, ale możemy za to przez długie miesiące rozkoszować się smakami i klimatem tego pięknego zakątka dzięki wyjątkowym przedmiotom. W artykule przedstawiamy kilka pomysłów na najciekawsze pamiątki wprost z tego śródziemnomorskiego kraju.

Śródziemnomorskie przysmaki

Kuchnia krajów basenu Morza Śródziemnego słynie z niezwykłych, prozdrowotnych właściwości. Koniecznie spróbuj pysznej hiszpańskiej paelli, doskonałych owoców morza oraz ryb na miejscu, ale część przysmaków możesz śmiało spakować do walizki i przywieźć jako upominek dla bliskich lub miłe urozmaicenie codziennych posiłków. Za największy skarb Hiszpanii miejscowi uważają duże oliwki oraz produkowaną z nich złocistą oliwę, ale niezwykle smakowitą pamiątką będzie także owocowy poncz zwany sangria, miód z kwiatów pomarańczy, słodki przysmak turron czy ser manchego.

Małe dzieła sztuki

Jeżeli podczas wakacji w Hiszpanii uda Ci się przespacerować ulicami Barcelony, z całą pewnością odkryjesz wiele wspaniałych architektonicznych perełek. Najciekawsze pamiątki ze stolicy Katalonii związane są właśnie ze zdobniczą sztuką secesyjną, a dokładniej barwnymi mozaikami zaprojektowanymi przez Antoniego Gaudiego. Możesz kupić ręcznie malowane ceramiczne płytki, podobne do tych z niezwykłego budynku Casa Battlo czy miniaturowe jaszczurki przypominające tę większą z Parku Guell. Podczas zwiedzania Madrytu koniecznie zajdź na pchli tar, na którym można znaleźć stare, często zabytkowe przedmioty, a także niepowtarzalną biżuterię.

Tradycyjne katalońskie rzemiosło

Wybrzeże Costa Brava słynie z kolei z wyjątkowych wyrobów plecionych z liści palmowych, trzciny oraz trawy. Jako pamiątkę można przywieźć oryginalne, hiszpańskie buty espadryle, wyplatane torby czy kapelusze. W wielu miejscach dostaniemy też ręcznie wytwarzaną ceramikę – dzbanuszki, talerzyki, miseczki i kubki w intensywnych kolorach zachwycającego krajobrazu. Hiszpańskie południe kojarzy się przede wszystkim ze zjawiskową kulturą flamenco, dlatego bez problemu kupimy tam pięknie zdobione, drewniane kastaniety oraz lekkie, koronkowe wachlarze używane przez tancerzy.

Coś dla fanów piłki nożnej

Hiszpania to prawdziwy raj dla miłośników różnorodnych sportów, ale w sercach Hiszpanów bez wątpienia pierwsze miejsce zajmuje piłka nożna. Jeśli chcesz poczuć klimat sportowej fiesty, wybierz się na największy w Europie stadion piłkarski Camp Nou w Barcelonie, gdzie kupisz liczne pamiątki związane ze słynnym klubem – szaliki, plakaty czy koszulki.

Hiszpania to też kraj życzliwych ludzi, dlatego podczas zakupów zawsze pamiętaj, żeby sprzedawcy podarować serdeczny uśmiech. Być może dzięki temu dostaniesz więcej przysmaków w tej samej cenie lub najlepszą partię aromatycznej oliwy z oliwek. Nie zapomnij też o ograniczeniach związanych z wywozem niektórych produktów, na przykład alkoholu, by uniknąć problemów na lotnisku.


    Najnowsze komentarze