Wakacje w Egipcie – o czym trzeba pamiętać?

wakacje w egipcie

Wypoczynek w Egipcie to popularny sposób na udane i nieco egzotyczne wakacje, dlatego każdego roku wiele osób właśnie w tym państwie spędza swój urlop. Niemal zawsze do Egiptu jeździmy za pośrednictwem biur podróży, dlatego załatwienie takich kwestii jak hotel czy wyżywienie leży po stronie touroperatora i wystarczy tylko zdecydować się na konkretną ofertę. Inaczej ma się sprawa z dokumentami, których nikt za nas nie załatwi, a są niezbędne do odbycia tego typu podróży.

Jakie dokumenty trzeba posiadać?

W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się już do tego, że podróżując do większości europejskich państw, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty, na podstawie którego wsiądziemy nawet do samolotu. Niestety, w przypadku podróży do Egiptu dokument ten nie na wiele się przyda, gdyż niezbędny jest paszport, w dodatku musi on być ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy po planowanej dacie opuszczenia tego kraju. Dlatego przygotowując się do urlopu, nie zapominajmy o dokładnym sprawdzeniu daty określającej ważność dokumentu, aby uniknąć problemów. To jednak jeszcze nie wszystko, gdyż pomiędzy Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy, co oznacza, że oprócz paszportu musimy również posiadać wizę. Można ją załatwić na różne sposoby, czyli w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, na lotnisku już w Egipcie lub składając odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Wiza turystyczna wydawana jest na okres 30 dni, a jej koszt to 25 USD za wizę jednorazową lub 60 USD za wielokrotną.

Zguba, kradzież i co dalej?

Choć każdy na wakacjach zazwyczaj pilnuje dokumentów, to jednak może się zdarzyć, że zostaną one skradzione lub zgubione. Co zrobić w takiej sytuacji, aby móc bez przeszkód wrócić do kraju? Przede wszystkim należy oczywiście zgłosić fakt utraty dokumentów na policji, a następnie wystąpić do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu tymczasowego. Kolejnym krokiem jest uzyskanie w kairskim MSW wizy wyjazdowej, która jest ważna 7 dni i niezbędna do opuszczenia Egiptu. Jak widać, zagubione dokumenty mogą całkowicie zepsuć urlop, dlatego naprawdę warto dobrze je schować i pilnować, by nie dostały się w niepowołane ręce.

Co warto wiedzieć o lekarstwach?

Jeśli ktoś zażywa na stałe lekarstwa, bez których nie może się obejść i chce je zabrać do Egiptu, musi liczyć się z tym, że mogą zostać zarekwirowane na lotnisku w celu sprawdzenia, czy nie zawierają niedozwolonych w tym kraju substancji. Żeby uniknąć takiej stresującej sytuacji, najlepiej mieć ze sobą przetłumaczone zaświadczenie lekarskie stwierdzające konieczność przyjmowania danych medykamentów.

Porządne ubezpieczenie

Ponieważ nagłe i nieprzewidziane problemy zdrowotne podczas urlopu w Egipcie mogą się przytrafić nawet najzdrowszej osobie, ubezpieczenie to podstawowy dokument, o który należy się postarać przed wyjazdem na wakacje. Warto przy tym zadbać o to, aby zakres usług medycznych objętych polisą był jak najszerszy, gdyż hospitalizacja w Egipcie jest bardzo kosztowna.

Jeśli odpowiednio wcześnie i dobrze przygotujemy się do afrykańskich wakacji, nie pozostaje nic innego jak jechać i cieszyć się gorącym słońcem, złotymi plażami i turkusowym morzem.


    Najnowsze komentarze