Wakacje w Bułgarii – kilka praktycznych porad

wakacje w bułgarii

Długo zastanawiałeś się nad tym, gdzie spędzić wymarzone wakacje. Wybrałeś Bułgarię, która słynie m.in. z pięknych plaż i zachwycającej oko przyrody. Aby Twój wyjazd sprawił Ci jak najwięcej przyjemności, opowiemy Ci o kilku interesujących aspektach, charakterystycznych dla życia w Bułgarii. Warto o nich wiedzieć, zanim znajdziesz się w tym kraju bogatym w turystyczne atrakcje.

Przede wszystkim Bułgarzy są znani z tego, że ich ruchy głową na „tak” oraz na „nie” są odmienne niż w Polsce. To oznacza, że podczas rozmowy z Bułgarem należy pokiwać głową, gdy się z czymś nie zgadzasz i zachować się odwrotnie w przypadku potwierdzenia jakiejś informacji. Niestety, niewielu z nich zna język angielski, dlatego warto wziąć ze sobą słownik, bądź samouczek polsko-bułgarski. Brak znajomości języka bułgarskiego nie powinien jednak stanowić dużego problemu podczas pobytu – Bułgarzy słyną ze swojej ogromnej gościnności oraz życzliwości w stosunku do przyjezdnych turystów.

Lew bułgarski – waluta trudno dostępna w Polsce

Co jest dodatkowo ważne przed wyjazdem do Bułgarii? Dokładnie przemyśl, ile pieniędzy będzie Ci tam potrzebne, aby móc swobodnie cieszyć się z atrakcji turystycznych tego kraju. W Bułgarii obowiązuje lew bułgarski, który w przybliżeniu kosztuje około 50 polskich groszy. Bułgarska waluta bywa w naszym kraju trudno dostępna, dlatego na wyjazd najlepiej wziąć ze sobą euro. Warto pamiętać, że pieniądze należy wymieniać jedynie w kantorach z napisem: „no commision”, co oznacza, że nie jest pobierana za usługę prowizja. Dodatkowo lepiej jest nie korzystać w Bułgarii z kart kredytowych, zwłaszcza jeśli chcemy wypłacić pieniądze z bankomatu. W większych miastach jest odpowiednia liczba bankomatów, jednak w miasteczkach można mieć z tym kłopot.

Piękne i słoneczne bułgarskie plaże

Tamtejsze plaże z pewnością zaskoczą Cię czystością wody i piasku oraz niesamowitym leśnym krajobrazem wokół. Gdy wybierasz się tam latem, czyli od czerwca do września, nie bierz ze sobą ciepłych ubrań. Wystarczą lekkie, zwiewne okrycia oraz okulary przeciwsłoneczne. Latem temperatura powietrza wynosi około 25 stopni, czyli jest idealna zarówno na popołudniowe spacery, jak i kąpiele morskie oraz słoneczne. Wszystkie plaże w Bułgarii są publiczne. Wszędzie rozstawione są leżaki i parasole, jednak większość z nich jest płatna. Ich ceny zazwyczaj są niewysokie, ale wszystko zależy od plaży, na której się znajdujesz.

Bułgarskie jedzenie – najlepiej smakuje w restauracjach

Plusem bułgarskiej kuchni, oprócz jej śródziemnomorskiego smaku, jest także to, że nie zapłacisz za nią wiele w miejscowych knajpkach czy restauracjach. Gdy już się w nich znajdziesz, warto spróbować takich potraw jak: Giuwecz, Bianca, sałatka szopska czy rybek caca. Dodatkowo do posiłku koniecznie zamów napój Boza, który z powodzeniem zastąpi Ci kawę. Natomiast na deser warto skosztować bułgarskiej słodkiej baklawy. Do wyboru masz także wiele rodzajów pysznych ciast.

Życzymy Ci udanego wypoczynku oraz wspaniałych wspomnień.


    Najnowsze komentarze