Wakacje na Krecie – kiedy najlepiej się tam wybrać?

wakacje na krecie

Kreta – największa grecka wyspa, zwana często „kolebką Europy” – każdego roku jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych, obieranych przez mieszkańców różnych zakątków kontynentu. Zważywszy na fakt, że przez ok. 300 dni w roku świeci tu słońce, a opady deszczu występują głównie od grudnia do marca, można uznać, że rzeczywiście jest to wspaniałe miejsce na urlop niemal przez cały rok. Planując tu wypoczynek, warto wiedzieć o delikatnych różnicach klimatycznych pomiędzy północną, a południową częścią wyspy. Na północy ze względu na wpływ klimatu europejskiego z reguły jest o kilka stopni chłodniej, niż na znajdującym się bliżej Afryki południu.

Gorące wakacje

To, kiedy pojedziemy na wakacje, zależy oczywiście od wielu czynników, wśród których najważniejsze to termin otrzymanego w pracy urlopu oraz dzieci w wieku szkolnym. Z tego względu największy ruch turystyczny obserwuje się w lipcu oraz sierpniu i dotyczy to również Krety. Wybierając się w tym okresie na wyspę, należy pamiętać, że są to miesiące, w których panują najwyższe temperatury (w lipcu średnia temperatura powietrza to 27-30oC, a w sierpniu często nawet przekracza 30oC!). Z tego względu jest to najlepszy czas na wylegiwanie się na plaży i korzystanie z morskich kąpieli; intensywne zwiedzanie i aktywności fizyczne polecane tylko dla wyjątkowo odpornych na upał!

Kolorowa i pachnąca wiosna

Okres pomiędzy kwietniem a czerwcem to idealny czas na urlop dla każdego, kto jest wrażliwy na piękno przyrody i pragnie w spokoju napawać się urodą bujnej roślinności. Wiosną na Krecie wszystko obficie kwitnie, roztaczając niesamowite zapachy i zachęcając do spacerów i zapuszczania się w nieznane zakątki wyspy. Przyjemna temperatura (od 20oC w kwietniu do 27oC w czerwcu), dużo mniejsza liczba turystów niż w szczycie sezonu i ciepłe morze stwarzają idealne wręcz warunki do komfortowego wypoczynku. Dlatego, jeśli tylko okoliczności na to pozwalają, warto przełamać stereotypy i zorganizować sobie fantastyczne wakacje właśnie wiosną!

Wakacje jesienią też mają swój urok

Urlop jesienią? Czemu nie! Ta pora roku ma wielu zwolenników wśród wczasowiczów ceniących sobie spokój i ciszę oraz swobodny dostęp do obleganych w sezonie atrakcji turystycznych. Jesień na Krecie trwa od października do grudnia, a w pierwszym miesiącu jej trwania można spodziewać się całkiem przyjemnej temperatury (nawet do. 24oC) i jeszcze niewielkich opadów deszczu. Potem stopniowo się ochładza i zwiększa się ryzyko opadów, jednak nawet w grudniu można trafić na ciepłe dni. Jeśli zatem dopisze nam jesienna pogoda (co jest dość prawdopodobne), możemy spędzić na Krecie fantastyczny urlop i zobaczyć jak wygląda życie mieszkańców poza szczytem sezonu. Jest to też doskonały czas na piesze lub rowerowe wycieczki oraz spokojne zwiedzanie tutejszych miasteczek i zabytków.

Tak naprawdę, jeśli tylko jest taka możliwość, na Kretę zawsze warto przyjechać i zobaczyć jak ta wspaniała wyspa prezentuje się o różnych porach roku. Piękne widoki, klimatyczne miejscowości, wspaniała kuchnia oraz gościnność Kreteńczyków na pewno wynagrodzą ewentualny deszczowy dzień, który również może mieć swój urok.


    Najnowsze komentarze