Spędź niezapomniane wakacje w Bułgarii

niezapomniane wakacje w bułgarii

Zastanawiasz się, jak spędzić wakacje w Bułgarii? Sposobów jest wiele – kąpiele w Morzu Czarnym, opalanie na złocistym piasku, jak również uprawianie sportów wodnych. Jednak Bułgaria to nie tylko morze. Poznaj bałkańską kulturę i historię, odwiedzając stanowiska archeologiczne oraz rozmaite zabytki. Możesz wybrać znany kurort turystyczny Burgas lub Varna, a także wynająć kwaterę w małej bułgarskiej wiosce. Słoneczna Bułgaria położona jest na zachodnim brzegu Morza Czarnego. Panuje tu klimat śródziemnomorski, dlatego jest to idealne miejsce na wakacje.

Odkryj tajemnice bułgarskiej kultury

W zależności od tego, gdzie postanowisz się zatrzymać oraz od sposobu poruszania się po kraju, zdecyduj, jakie miejsca chcesz zobaczyć. Na szczególną uwagę zasługują relikty dawnych kultur, które przenikały przez ten kraj. Będąc w Bułgarii, koniecznie odwiedź jej stolicę. Sofia posiada liczne zabytki architektoniczne, m.in.: Cerkiew Bojańską (późno średniowieczna świątynia z wczesnorenesansową ikonografią), rotundę św. Grzegorza, Cerkiew św. Mikołaja, Katedrę św. Aleksandra Newskiego, Meczet Bania Baszi Dżamija, Mauzoleum Georgiego Dymitrowa oraz niezwykłą lokalną bułgarską zabudowę.  

Wypoczywając w Bułgarii, możesz pojechać zwiedzić miasto Płowdiw, gdzie znajdują się liczne zabytki: pozostałości kultury starorzymskiej (teatr, łaźnie, stadion, mury) oraz tureckiej (m.in. meczet Dżumaja i meczet Imareta oraz łaźnie Czifte z XVI w.). Zobaczysz tu także Cerkiew św. Konstantego, Cerkiew św. Heleny oraz imponujące bułgarskie budownictwo mieszkalne na starym mieście. Zajrzyj ponadto do Muzeum Archeologicznego (są tu relikty cywilizacji Traków) oraz Regionalnego Muzeum Etnograficznego posiadającego oryginalne eksponaty z regionu. Natomiast miasto Nessebar skrywa wyjątkowe atrakcje ukryte na skalistym wzgórzu. Tu są pozostałości murów obronnych liczące ponad 1500 lat, drewniany wiatrak pochodzący z XVIII wieku, ogromna Cerkiew Chrystusa Pantokratora oraz Cerkiew św. Apostołów. Tylko w Bułgarii zobaczysz niezwykły relief wykuty w skale, prezentujący postać jadącą na koniu i  przebijającą włócznią  lwa, zwanego Jeźdźcem z Madary.

Odkrywaj zakamarki Bułgarii

Możesz także odwiedzić:

– Kamienny Las położony we wschodniej części kraju, będący skupiskiem wolno stojących kamiennych kolumn.

– Jaskinię Magura położoną w północno-zachodniej części kraju (z imponującymi formami naciekowymi w postaci stalaktytów i stalagnatów oraz rysunkami naskalnymi).

– Skały Bełogradcziku w pobliżu miejscowości Bełogradczik.

– Tracki grobowiec z Kazanłyku, położony niedaleko antycznej nekropolii koło Seuthopolis.

Skorzystaj z niezwykłej gościnności

Poruszając się po małych bułgarskich wioskach, położonych na wzgórzach lub płaskowyżach, możesz doświadczyć niezwykłej gościnności mieszkańców, którzy chętnie zapraszają turystów do siebie. Skorzystaj z wizyty, zatrzymaj się u nich chociaż na krótki czas. Poznasz ich folklor, zwyczaje, tradycję, skosztujesz domowej roboty wina lub alkoholowego trunku „rakija”.

Bułgarska kuchnia – raj dla podniebienia Będąc w Bułgarii, koniecznie spróbuj specjałów serwowanych w miejscowych restauracjach oraz tawernach. Do lokalnych potraw należą m.in.: sałatka szopska z serem owczym i warzywami, truszija rodzaj sałatki  przyrządzonej z marynowanych warzyw, tarator  zupa z jogurtem ze świeżych ogórków i czosnku, kebabcze – potrawa z grillowanego mielonego mięsa wieprzowego.


    Najnowsze komentarze