Spędź aktywne wakacje w Korfu

Planujesz urlop na wyspie Korfu i zastanawiasz się, jak spędzić wypoczynek aktywnie? Oprócz plażowania i kąpieli w morzu, na wyspie czeka mnóstwo niezwykłych atrakcji i miejsc wartych zobaczenia. Obok muzeów, zabytków, modnych lokali, sklepów z pamiątkami, wyspa skrywa również malownicze wioski położone w górach, prawosławne kapliczki, jaskinie, gaje oliwne i ciekawe zakątki, do jakich niewielu zagląda.

Perełki na wyspie Korfu

Spędzając wczasy na tej malowniczej wyspie, masz okazję poznać jej prawdziwy klimat oraz kulturę, opuść zatem plażę i wyrusz w drogę.

– Góra Pantokrator – to najwyższe wzniesienie zarówno na wyspie, jak i w całej Grecji. Kręta i stroma droga liczy kilkanaście kilometrów, warto ją pokonać samochodem, jednak dla niedoświadczonych kierowców, może to być dużym wyzwaniem. Dlatego osoby ceniące sobie aktywny wypoczynek zachęcamy do pieszej wyprawy w góry. Po drodze zobaczysz niezwykłe gaje oliwne, bujną roślinność, licznie pasące się kozice, barwne jaszczurki i inne „żyjątka”. Na szczycie góry znajduje się klasztor Jezusa Pantokratora. To zabytkowy  monastyr z XVII wieku, w jego wnętrzu znajdują się ikony z wizerunkiem Jezusa Wszechwładcy, barwne mozaiki. Możesz zajrzeć do okolicznych wiosek położonych na zboczach, np. do Starej Perithii. To wyjątkowa wieś, której początki sięgają XIV wieku n.e. Zobaczysz w niej epokowe domy wybudowane z kamienia.  W Starej Perithii funkcjonuje kilka tawern oraz hotel The Merchant’s House. W pobliżu wioski jest skalna grota, prowadzi do niej wyznaczona droga, a drogowskaz pokazuje właściwy kierunek.

– Kanoni – półwysep leżący we wschodniej części Korfu. Znajdują się tu restauracje serwujące wyśmienite dania lokalnej kuchni. Tu możesz odwiedzić bazylikę w Palaeopolis z okresu wczesnego chrześcijaństwa. Stąd popłyniesz łodzią na Mysią Wyspę. To maleńka wysepka położona niedaleko wybrzeża. Znajduje się na niej kościół z XII wieku, sklep z pamiątkami, kawiarnia oraz bujna roślinność. Widok z Mysiej Wyspy na Korfu jest imponujący, możesz tu w spokoju odetchnąć od gwarnych i zatłoczonych miejsc. Z Kanoni dostaniesz się również na mini wyspę, na której znajduje się klasztor Vlacherna wybudowany w XVII wieku. Jego białe ściany otoczone błękitem morza tworzą niepowtarzalny krajobraz. Dotrzesz tu groblą połączoną z lądem. To idealny pomysł na pieszy spacer. – Miasto Korfu –  zwane również Kerkyra, to stolica wyspy. Oprócz wypoczynku na plaży i uprawiania sportów wodnych zapewnia mnóstwo atrakcji dla osób, które nie lubią siedzieć w jednym miejscu. W licznych lokalach i klubach nocnych dyskoteki trwają do białego rana, a miłośnicy tańca mogą bawić się tu bez końca. Natomiast dla osób chcących poznać kulturę i historię wyspy czekają rozmaite artefakty. Zobaczysz tu, m.in.: kościół Ágios Spirídon, fragmenty świątyni Artemidy wzniesionej w  VI w. p.n.e. w stylu doryckim, antyczny grobowiec Menekratesa pochodzący z VII p.n.e., pozostałości bazyliki Paleopolis – świątyni chrześcijańskiej pochodzącej z V wieku. Warto udać się również na pieszą wędrówkę do Starej Fortecy położonej na wzgórzu miasta. Zobaczysz tu rozmaite zabytki architektoniczne, m.in.: kościół świętego Jerzego z fasadą w stylu doryckim, wieżę zegarową, dawną studnię i mury obronne.


    Najnowsze komentarze