Słoneczna Tunezja, Bułgaria i Egipt – idealne na urlop 2019

słoneczny urlop 2019

Planujesz wakacje za granicą, ale zastanawiasz się, gdzie pojechać? Wahasz się między wyborem kurortów w Egipcie, Tunezji, a może marzysz o Złotych Piaskach lub Słonecznym Brzegu w Bułgarii? Każde z tych państw, mimo różnic kulturowych i geograficznych,  ma kilka wspólnych elementów. Pierwszym z nich są wysokie temperatury w miesiącach od czerwca do września. Lipiec i sierpień potrafią być niezwykle upalne, szczególnie w Egipcie i Tunezji. Kolejną cechą będą niezwykłe plaże z palmami i ciepłą wodą. O ile na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, bardzo się od siebie różnią. Tym, co je łączy jest temperatura wody, złoty piasek i zielone palmy. Jednak krajobrazy, roślinność i osobliwości faunistyczne zaskakują i fascynują swoją odmiennością. Zastanawiając się nad wyborem jednego z tych państw, warto zapoznać się z istniejącymi różnicami, aby wybrać odpowiednie dla siebie i rodziny miejsce pełne rozmaitych atrakcji.

Atrakcje geologiczno-przyrodnicze Egiptu, Bułgarii i Tunezji

Jeśli znasz popularne zabytki na świecie, takie jak: piramidy w Gizie, Sfinks, Świątynie w Karnaku, w Abu Simbel, grobowce w Dolinie Królów, masz już zdjęcia przed znanymi meczetami w Tunezji lub stanowiskami archeologicznymi w Bułgarii, pora na kontakt z osobliwościami natury. Każdy kraj posiada swoje perełki. W Bułgarii oprócz piaszczystych plaż z klifami nadmorskimi występują lasy dębowo-bukowe, głównie na obszarach górskich. W północno-zachodniej części kraju zobaczysz imponujące jaskinie, jamy, niezwykłe wodospady, strumyki oraz kaskady wodne leniwie płynące pośród skalnych pagórków, kaniony, wąwozy i inne formacje geologiczne. Bułgaria zachwyca  klimatycznymi wioskami górskimi, przydrożnymi kapliczkami, cerkwiami i epokowymi kościołami. Egipt znany jest nie tylko ze względu na majestatyczne zabytki i popularne kurorty turystyczne, ale również fascynujące rafy koralowe. Nie ma lepszych warunków do nurkowania niż nad Morzem Czerwonym. Krystalicznie czysta woda, imponujące skupiska koralowców, rozgwiazdy, gąbki, barwne ławice ryb oraz fantastyczna roślinność podwodna. W Egipcie możesz także udać się na niezwykły rejs statkiem po Nilu albo na safari na wynajętym wielbłądzie do wioski Beduinów.

Natomiast Tunezja bogata jest w podzwrotnikową egzotyczną roślinność. Tu zobaczysz opuncje, gaje oliwne, drzewa i krzewy z owocami cytrusowymi oraz palmy daktylowe. Na północy kraju rosną również dzikie oliwki i róże, agawy, drzewa mastyksowe. Natomiast na terenach górskich występują dęby ostrolistne oraz korkowe. Jadąc na pustynne safari na wielbłądzie, zobaczysz nie tylko złote piaszczyste wydmy, lecz również kaktusy oraz bujną aromatyczną roślinność drzewną rosnącą na obszarach stepowych. Natomiast na samej Saharze mieszka lis pustynny oraz rozmaite ptaki takie jak: skowronek saharyjski, sep, orzeł. W Tunezji należy uważać na skorpiony, węże i jaszczurki zamieszkujące obszary górskie i pustynno-stepowe. Wybierając się w te tereny, zakładaj wysokie i szczelne obuwie.


    Najnowsze komentarze