Przygotuj się na niezapomniane wakacje w Grecji

niezapomniane wakacje w grecji

Wybierasz się w podróż śladami greckich myślicieli oraz antycznych władców? Planujesz odwiedzić krainę oliwek i soczystych pomarańczy? Pamiętaj – aby wyjazd był udany, należy zadbać o kilka podstawowych kwestii, dlatego wakacje za granicą należy planować z wyprzedzeniem.

Paszport, dowód, wiza, polisa ubezpieczeniowa – czyli wakacyjne formalności w pigułce

Żeby wjechać do Grecji, wymagany jest aktualny dowód osobisty lub paszport (sprawdź, czy w dniu wyjazdu z kraju będzie on ważny jeszcze minimum 3 miesiące). Dodatkowe pozwolenie (wystawiane przez właściwe wydziały policji lub wydziały bezpieczeństwa publicznego) okaże się potrzebne w razie pobytu przekraczającego 90 dni.

Planując wakacje za granicą, nie możesz ponadto pominąć bardzo istotnej kwestii, jaką jest zdrowie Twoje i osób współpodróżujących. W tym celu wykup polisę turystyczną zawierającą kompleksowy pakiet świadczeń w razie choroby lub wypadku. Co prawda Grecja należy do Unii Europejskiej i na jej terenie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ (można ją wyrobić w najbliższym punkcie NFZ), jednak dotyczy ona tylko podstawowej opieki medycznej. W razie potrzeby  skorzystania ze specjalistycznego leczenia, pobytu w prywatnych placówkach oraz konieczności wcześniejszego powrotu do Polski, EKUZ nie wystarczy, dlatego ubezpieczenie turystyczne zawierające cały pakiet, jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Euro i język angielski w Grecji, czyli unijna jedność

Bardzo istotną kwestią w trakcie organizowania podróży za granicę jest waluta danego kraju. W całej Grecji – zarówno na lądzie, jak i na wyspach – obowiązuje euro, dlatego przed wyjazdem zaopatrz się w odpowiednią sumę pieniędzy. Możesz także wymienić walutę na lotnisku lub w hotelach oraz w miejscowych kantorach. Odwiedzając obcy kraj, wiele osób zastanawia się nad możliwością porozumiewania się w danym miejscu. W państwach stawiających na rozwój turystyki powszechnie używanym językiem jest angielski, dlatego bez przeszkód porozumiesz się w hotelach, restauracjach oraz obiektach zabytkowych.

Wakacyjna walizka – niezbędnik turysty

Zanim rozpoczniesz pakowanie walizki, opracuj dokładną listę niezbędnych rzeczy, jakie powinny w niej się znaleźć. Przed każdym wyjazdem do obcego kraju, zorientuj się, jakie warunki pogodowe panują w okresie, w którym planujesz podróż. W Grecji występuje klimat śródziemnomorski, dlatego nie musisz zabierać ze sobą wielu ubrań. Wystarczą krótkie spodenki, T-shirty, bluzki i sukienki na ramiączkach,  wygodne sandały, kapelusz oraz okulary słoneczne. Wieczory są tutaj ciepłe, jednak warto zabrać ze sobą sweter lub cienką marynarkę. Przygotowując się do wyjazdu do ciepłych krajów, pamiętaj też o odpowiednich kosmetykach ochronnych. Gorące greckie promienie słoneczne mogą nadać Twojej skórze brązową opaleniznę, jednak bez odpowiedniej ochrony narażasz się na poważne poparzenia skóry z trwałym uszkodzeniem włącznie. Koniecznie zabierz ze sobą krem do opalania z wysokim filtrem, najlepiej 40 lub 50 SPF.  Spakuj również maść lub piankę na poparzenia słoneczne, zawierające Pantenol. Najlepiej kup tego rodzaju specyfik w aptece. Sięgnij także po dobrej jakości żele chłodzące po opalaniu oraz nawilżający krem do twarzy i pod oczy. W Twojej podróżnej kosmetyczce nie może także zabraknąć sprawdzonych preparatów odstraszających komary oraz łagodzących ukąszenia, jak też płynów odkażających rany, otarcia i skaleczenia.


    Najnowsze komentarze