Odkryj bogactwo tradycji i niezwykłych obyczajów w Grecji

urlop w słonecznej grecji

Grecja to nie tylko mitologia, zabytki, malownicze wyspy i błękitne morze. To także folklor, obyczaje ludowe i święta religijne. Grecja kontynentalna stanowi prawdziwy raj dla miłośników obcych kultur, bogatych w niezwykłe tradycje i obyczaje.

Poznaj świąteczne tradycje w Grecji

Grecy są wyznania prawosławnego, obchodzą większość tych samych świąt co katolicy, jednak ich obrzędowość znacząco się różni. Szczególnie uroczyście obchodzona jest tu Wielkanoc, bardziej niż Boże Narodzenie. W Wielki Czwartek Grecy malują pisanki, po czym zapiekają je w cieście chlebowym. Można tu także spotkać liczne jajka pomalowane na czerwono, na znak przelanej krwi Jezusa. Według wierzeń, kolor ten chroni przed złymi duchami. Wielki Piątek to czas smutku i żałoby. W Wielką Sobotę o północy wierni zebrani w kościołach zapalają świece i lampiony, następnie wracają z nimi do domów, rozświetlając ciemne ulice. W Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna się uroczyste świętowanie z tańcami i śpiewami, na ulicach można spotkać kolorowe parady i procesje.

Odwiedzając Grecję w okresie zimowym, można trafić na karnawał, z barwnymi korowodami, przebierańcami i maskaradą. W Atenach w tym czasie obowiązuje zwyczaj stukania plastikowymi młoteczkami po głowach w celu zapewnienia szczęścia.

Warto pamiętać, że w Grecji imieniny są najważniejszym dniem indywidualnym, celebrowanym przez każdego Greka. Obchodzone są w dniu, w którym Kościół prawosławny świętuje obchody danego patrona. W tym kraju można dawać dzieciom tylko imiona święte. Imieniny są bardziej uroczyste niż urodziny.

Nietypowe zwyczaje, czyli o czym warto pamiętać w Grecji

  • Siesta – to popularny zwyczaj zamykania urzędów, sklepów, a nawet restauracji w godzinach popołudniowych, czyli od około 14.00 do 18.00. Jednak nie ma pewności, czy zostaną one wieczorem otwarte, dlatego warto zorientować się wcześniej, w jakich godzinach są czynne poszczególne obiekty. Siesta związana jest z niezwykle wysokimi temperaturami w krajach Morza Śródziemnego, które w godzinach popołudniowych przekraczają 30 stopni Celsjusza. W tym czasie mieszkańcy Grecji udają się na odpoczynek, jedzą obiad, a następnie wybierają długą drzemkę.
  • Jedzenie ze wspólnego talerza –  to częsty widok w greckich restauracjach. O ile w turystycznych kurortach dania są podawane na osobnych talerzach, to lokale prowadzone przez miejscowych Greków serwują  posiłek w jednym naczyniu. W złym tonie jest nakładać sobie porcje na oddzielne naczynie.
  • Papier trafia do kosza, a nie do klozetu – korzystając z jakiejkolwiek toalety w Grecji, pamiętaj, by wyrzucać papier po zużyciu do kosza. Rury kanalizacyjne są tu niezwykle cienkie i dochodzi do częstego ich zapychania.

Grecka mentalność – nie daj się zaskoczyć

Grecy są zwykle przyjaźnie nastawieni do turystów, z dużą ciekawością interesują się obcymi, lubią zadawać bardzo dużo pytań, nawet dotyczących życia prywatnego. W tym kraju zapytanie osoby nieznanej, ile zarabia lub jakie jest jej źródło utrzymania, nie jest traktowane obraźliwie. Ponadto miejscowi są bardzo gościnni i pomocni, chętnie zaproszą turystów do swojego domu, poczęstują lokalnym alkoholem i wypytają o wszystkie szczegóły życia zaproszonych gości, opowiadając przy tym o swoich historiach i rodzinnych obyczajach.


    Najnowsze komentarze