Nie tylko słońce i plaże – odkryj wspaniałą kulturę Tunezji

słoneczne wakacje w tunezji

Jadąc na wakacje do egzotycznego zakątka świata, warto poza rajską plażą i najpiękniejszymi zabytkami poznać też fascynujące lokalne obyczaje. W ciągu setek lat  przez Tunezję przewijały się różnorodne wpływy, ale wciąż najsilniejszy wywiera kultura arabska. Ten niezwykły kraj zachwyca serdecznością mieszkańców, którzy niezmiennie przestrzegają swoich tradycji.

Codzienne życie w zaułkach starej mediny

Tunezja jest państwem kontrastów. Nad Morzem Śródziemnym wyrastają nowoczesne hotele i parki rozrywki, a nieco w głąb kraju można podziwiać dziką przyrodę i tradycyjne, berberyjskie wioski. W niemal każdym miasteczku znajduje się urokliwa medina, czyli tutejsza starówka. To doskonałe miejsce, by przyjrzeć się codziennemu życiu Tunezyjczyków, zakupić wyrabiane przez nich rękodzieło i przysmaki, które od wieków wpisują się w obyczajowość danego regionu. Za najpiękniejsze stare miasto uznaje się to w Sousse, Hammamet czy stolicy państwa, Tunisie.

Świętowanie po tunezyjsku

Dominującą religią w Tunezji jest islam, dlatego większość najważniejszych wydarzeń wiąże się z obyczajowością muzułmańską, a życie Tunezyjczyków porządkuje modlitwa. Podobnie jak w Polsce w niedzielę przede wszystkim się odpoczywa, ale oczywiście w turystycznych miejscowościach bez problemu zameldujesz się wtedy w hotelu czy zjesz obiad w restauracji.

Najważniejsze dni w roku to Święto Ofiarowania, upamiętniające posługę Abrahama, oraz święto z okazji zakończenia ramadanu, czyli dziewiątego miesiąca kalendarza muzułmańskiego. Daty ich obchodzenia zmieniają się każdego roku i zależą przede wszystkim od faz księżyca. Warto pamiętać, że w trakcie tych świąt wszystkie instytucje, a nawet sklepy mogą być zamknięte. Ramadan to bardzo ważny czas dla Tunezyjczyków i dlatego przebywają wtedy w gronie rodziny, modlą się i poszczą od świtu do zmierzchu.

Festiwale, czyli Tunezja w pigułce

Jednym z najlepszych sposobów, by poznać interesującą kulturę tunezyjską, okazuje się uczestnictwo w którymś z licznych festiwali. Wyjątkowe wydarzenia odbywają się przez cały rok, a zaliczyć do nich należy Święto Wiosny w Tabarce w maju, Festiwal Kultury w Monastirze w lipcu czy Festiwal Tradycji Sahary w Douz przypadający na grudzień. Miesiącem, kiedy najwięcej się dzieje, jest kwiecień, gdy obchodzone są dni dziedzictwa narodowego. W wielu miejscach organizuje się w tym czasie ciekawe wystawy, koncerty i pokazy tradycyjnego tańca.

Obyczaje Tunezyjczyków

Miejscowa ludność okazuje się bardzo serdeczna dla turystów, ale należy pamiętać, by uszanować obowiązujące w społeczności zwyczaje. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni noszą często tradycyjne stroje, które okrywają znaczną część ciała, ale młodzi zazwyczaj wybierają bardziej nowoczesne ubrania, choć wciąż z poszanowaniem panujących zasad. Tunezja uznawana bywa za jeden z najbardziej liberalnych krajów północnej Afryki, a ludność docenia dorobek współczesnego świata. Ich otwartość sprzyja komunikacji z turystami, co zdecydowanie ułatwia zwiedzanie tego zjawiskowego kraju.


    Najnowsze komentarze