Mahdia – rąbek europejskiej kultury na afrykańskim kontynencie

wakacje w mahdii

Mahdia w Tunezji potrafi zachwycić niejednego turystę. Ten niezwykły kurort na co dzień jest pełen odwiedzających z całego świata, którzy często zakochują się w nim na długie lata, a potem często do niego wracają. Co tak bardzo ciągnie ich do Mahdii? Przede wszystkim błogi odpoczynek pośród palm, lazurowego morza i piaszczystych plaż oraz, co bywa dla niektórych zaskakujące, wyjątkowa atmosfera wakacyjnego luzu. Jeśli jeszcze zastanawiasz się, dlaczego warto odwiedzić Mahdię, z pewnością w kilka chwil przekonamy Cię do tego. Uwierz, to naprawdę nie jest trudne zadanie. Zapraszamy do podróży.

Myślisz, że Tunezja jako kraj arabski bywa trudna i nieprzychylna europejskim turystom? Nie możesz bardziej się mylić. A jak już znajdziesz się w Mahdii, szybko przekonają Cię o tym przyjaźni i otwarci mieszkańcy. Do tego są bardzo gościnni i często dobrze rozmawiają po angielsku i francusku. Bardzo cenią sobie turystów, którzy pośrednio pomagają im w rozwoju miasta oraz okolicznej kultury. Wymagają od nich tylko jednego: szacunku dla arabskiej religii i tradycji.

Muzułmanie stanowią ponad 90 proc. tunezyjskiego społeczeństwa. Dlatego też większość obowiązujących w kraju obyczajów jest związana z religią muzułmańską.

Arabskie święta i inne zwyczaje

Podczas ważnych świąt religijnych ze względu na tradycję zamyka się zdecydowaną większość sklepów i kawiarni, natomiast urzędy, banki i inne tego typu instytucje są otwarte przez bardzo krótki czas w ciągu dnia. Wówczas warto z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w produkty spożywcze. Dobrze jest wiedzieć, że podczas niektórych świąt Arabowie obchodzą całkowity post. Wtedy nie jedzą posiłków oraz nie spożywają prawie żadnych napojów. Warto zastosować się do tej tradycji nie obnosząc się z jedzeniem publicznie.

Muzułmanie również w Tunezji podporządkowują swoje całe życie religii. Niektórzy z nich bywają bardzo gorliwi w jej wyznawaniu, jednak nigdy nie okażą tego w stosunku do turysty, który jest spoza arabskiej kultury. Tamtejsi muzułmanie, przyzwyczajeni do bardzo dużej liczby turystów, okazują szacunek ich odmienności kulturowej dopóki sami otrzymują go od przyjezdnych. Z tego też względu zdecydowanie warto się dostosować do panujących obyczajów i znać arabską tradycję religijną.

Muzułmański kraj pełen folkloru

Mahdia jako duży ośrodek turystyczny jest miejscem, w którym bardzo trudno zauważyć jakiekolwiek pogańskie obyczaje. Za to pełni folkloru można doświadczyć tuż poza granicami miasta, gdzie kultywowane są pogańskie tradycje. Małe wioski, oddalone od wielkich kurortów, bardzo często przez cały czas żyją własnym życiem. Wówczas można poznać ten afrykański kraj z zupełnie innej, jeszcze bardziej tradycyjnej perspektywy. Świetnym przykładem są odgłosy przeróżnych bębnów, na których grają liczne plemiona składające się choćby z wyznawców voodoo. W ten sposób możesz mieć do czynienia z prawdziwą Afryką, jaką znasz z ciekawych filmów.

Życzymy wyśmienitych wakacji w Mahdii.


    Najnowsze komentarze