Kreta – wyspa niezapomnianych atrakcji dla rodzin z dziećmi

rodzinne wakacje na krecie

Kreta to grecka wyspa otoczona krystalicznym błękitem wód Morza Śródziemnego. Kolebka mitologii minojskiej oraz wpływów kultur: weneckiej, tureckiej i rzymskiej. Miejsce licznie odwiedzane przez turystów z najróżniejszych państw. Decydując się na wakacje na Krecie z całą rodziną, zapewniasz jej mnóstwo atrakcji czekających w kurortach turystycznych oraz w obiektach kulturalno-rozrywkowych. Hotele posiadają kąciki zabaw, ogrody i parki z huśtawkami oraz drabinkami, a także baseny zachęcające do długich kąpieli. W wielu hotelowych, jak i lokalnych restauracjach obsługa jest niezwykle przyjaźnie nastawiona do dzieci. Dania i owocowe soczki są stworzone z myślą o najmłodszych gościach, kolorowe, plastikowe naczynia oraz mebelki czekają na maluchów. Natomiast złocisty piasek na plaży i ciepła woda sprawią, że Twoje pociechy nie będą chciały wracać do hotelu.

W labiryncie epokowych zabytków

Planując wakacje z dziećmi na Krecie, zastanawiasz się, które zabytki warto zobaczyć? Będąc z dziećmi w Heraklionie, koniecznie odwiedź: wenecką fortecę Rocca al Mare wybudowaną w średniowieczu usytuowaną przy porcie, imponującą fontannę Morosini bogato zdobioną scenami z mitologii oraz miejskie mury obronne. Wybierz się również do Muzeum Archeologicznego w Heraklionie. Znajdują się tu niezliczone eksponaty od neolitu do okresu panowania starożytnych rzymian na wyspie, takie jak: freski, narzędzia, sarkofagi, rzeźby, elementy architektoniczne, ozdoby, wyroby rękodzielnicze. Natomiast udając się do Knossos, zobaczysz pozostałości zamku Minosa, poznasz mitologię i legendy o królu Minosie oraz smoku Minotaurze. Dzieci na pewno zaciekawią barwne freski na ścianach oraz ogromne pitosy (gliniane dzbany).

Odkryj perły Krety z małymi podróżnikami

Nie każde dziecko zachwyci się zabytkami lub runami po epokowych budowlach. Istnieją jednak atrakcje, które na długo zapadną w pamięci nawet kilkuletnim pociechom. Pierwszą z nich jest Jaskinia Dikte z cudownymi formacjami naciekowymi, jej wnętrze jest oświetlone, co tworzy niepowtarzalny nastrój. Korytarze, staw, pozostałości ludności neolitycznej, rozmaite uformowania z wapienia – wszystko to tworzy atmosferę wyjątkowości.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić z maluchami, jest Aquaworld Aquarium w mieście Hersonisos. Tam zobaczysz piękno podwodnego świata, krokodyle, egzotyczne ryby, węże, jaszczurki, ośmiornice oraz zadziwiającą roślinność.  Natomiast w miejscowości Gournes (około 15 km od Heraklionu) znajduje się CretAquarium – duże podwodne ZOO. Można tu podziwiać ponad 200 gatunków zwierząt żyjących w wodzie, od planktonu przez meduzy i rozmaite ryby, aż po rekiny i wieloryby. Ponadto w pobliżu Gournes znajduje się Dinosauria Park. Stoją tu rekonstrukcje dinozaurów – posiadające ich naturalne rozmiary, ponadto na starsze dzieci czekają takie atrakcje jak: archeologiczna piaskownica, planetarium, kino 5D i 6D. Podczas wakacji na Krecie niezwykłą atrakcją mogą okazać się przejażdżki dla dzieci na kozach organizowane przez miejscową ludność oraz wizyty w górskich wioskach. Kreteńczycy są bardzo gościnni i chętnie  zapraszają turystów do swoich domów, częstują ich lokalnymi daniami, opowiadają rodzinne historie i pokazują dzieciom zwierzęta w zagrodach. Warto spędzić tam wakacje!


    Najnowsze komentarze