Kreta idealnym miejscem na wymarzone wakacje

wakacje na słonecznej krecie

Kreta to grecka wyspa położona na Morzu Śródziemnym, która dzięki licznym atrakcjom i zapierającym dech w piersiach krajobrazom, każdego roku przyciąga mnóstwo turystów. To wyjątkowe miejsce, pełne niepowtarzalnych zabytków i wyśmienitych greckich smaków, zachwyci każdego gościa. Dlaczego to właśnie Kretę warto wybrać jako cel podróży wakacyjnej? Jakie miejsca koniecznie trzeba zobaczyć, z których atrakcji skorzystać i jakie zabytki zwiedzić, przebywając na tej niezwykłej wyspie?

Zalety wakacji na Krecie

Jednym z wielu walorów wyspy są bez wątpienia zachwycające krajobrazy, które roztaczają się w każdym regionie. Aby je odkrywać, wystarczy spacer po wybrzeżu, krótka wycieczka na jedno ze wzgórz lub okolicznych punktów widokowych. Na Krecie wciąż panuje niezwykły, mistyczny klimat, charakterystyczny dla antycznej mitologii. Kolejną zaletą okazuje się świetnie przygotowana baza noclegowa – bez problemu znajdziesz tu wygodny, ekskluzywny hotel, kameralny pensjonat albo rodzinny ośrodek wypoczynkowy.

Zabytkowe Knossos

Przebywając na Krecie, koniecznie trzeba zobaczyć ruiny słynnego pałacu w Knossos. Starożytna atrakcja leży kilka kilometrów od stolicy Krety, Heraklionu, dzięki czemu uda się tam dotrzeć z łatwością. Na miejscu można podziwiać pozostałości po budowli pojawiającej się na kartach najbardziej znanej mitologii świata. Według niej, w korytarzach przypałacowego labiryntu zbudowanego przez Dedala, został uwięziony byk Minotaur, na którym w ten sposób zemścił się grecki bóg, Posejdon.

Plaża Elafonissi

Jeśli chciałbyś podziwiać jasny, drobny piasek i niekończące się, błękitne morze, koniecznie wybierz się do Elaffonissi, gdzie odkryjesz jedną z najwspanialszych greckich plaż. Wokół niej roztaczają się łagodne pagórki z kamienistymi zboczami i pojawiającymi się gdzieniegdzie ciemnymi plamami zieleni. Przy dobrej pogodzie, czyli właściwie przez całe lato, woda ma bajkowy, lazurowy odcień, a piasek przybiera różowe tony.

Laguna Balos

Jedną z najbardziej znanych kreteńskich plaż jest też Balos, ale nieco różni się od różowej Elafonissi. To tutaj możesz podziwiać przede wszystkim ciekawą wysepkę o wulkanicznym kształcie, połączoną podczas odpływu z brzegiem piaszczystą promenadą. Interesującą atrakcją okazuje się rejs wokół okolicznych wysepek, a widoki wprost z pokładu statku naprawdę zachwycają. 

Miasto Chania

W tym urokliwym miasteczku przespacerujesz się krętymi zaułkami starego miasta, zobaczysz kolorowe kamieniczki wyrastające tuż nad taflą lazurowej wody oraz klimatyczny, wenecki port. Warto zatrzymać się tu nie tylko w ciągu dnia, ale też zaczekać do wieczora i podziwiać panoramę na oświetlone miasto z nadmorskiej promenady.  Wakacje na Krecie stanowią przede wszystkim dobrą okazję do tego, by złapać dużo słonecznych promieni i zapomnieć o problemach codzienności. Za ważną atrakcję należy uznać też przepyszną kuchnię, czyli wspaniałe kreteńskie oliwki oraz wina, które warto smakować podczas wakacji w tym zjawiskowym miejscu.


    Najnowsze komentarze