Jakie języki warto podszkolić, jadąc na zagraniczne wakacje?

znajomość języków na wakacje

Wakacyjne podróże Polaków z roku na rok stają się coraz bardziej urozmaicone i obejmują nawet najdalsze zakątki Europy oraz innych kontynentów. Dobrze rozwinięta sieć tanich połączeń lotniczych i bogata oferta biur turystycznych zachęcają do podejmowania dalekich wypraw, które jeszcze kilka lat temu wydawały się dostępne jedynie dla nielicznych szczęśliwców. Dziś, niemal każdy może pozwolić sobie przynajmniej na kilkudniowy wypad w mniej lub bardziej egzotyczne rejony i odpoczynek w ciekawym miejscu.

Bilet w kieszeni i co dalej?

Organizacja wyjazdu w dobie internetu nie nastręcza zbyt wielu problemów. W sieci bez trudu znaleźć można porównywarki cen biletów lotniczych oraz interesujące oferty wycieczek zorganizowanych. Jedynym problemem, który może nieco zakłócić wizję idealnych wakacji, okazuje się czasem nieznajomość języka obowiązującego w danym kraju, a co za tym idzie trudności w porozumiewaniu się z jego mieszkańcami. Nie powinno to jednak być przeszkodą w realizacji wakacyjnych planów, tylko zachętą do tego, aby wcześniej nauczyć się, chociaż podstawowych zwrotów w języku kraju, do którego się wybieramy.

Angielski to podstawa, choć nie zawsze wystarczy

W dzisiejszych czasach już prawie każdy, choć trochę zna angielski, a młodsze pokolenie często porozumiewa się w tym języku całkiem sprawnie. Jest on najbardziej uniwersalny i daje największe szanse na dogadanie się niemal wszędzie, jednak na pewno znajdą się miejsca, w których jego znajomość nie wystarczy. Jadąc na wczasy zorganizowane do najbardziej znanych kurortów w Egipcie, Tunezji, Bułgarii, Hiszpanii, Grecji czy też na wycieczkę do Wielkiej Brytanii, Irlandii lub Norwegii na pewno bez problemu załatwimy wszystkie sprawy po angielsku. Wybierając jednak samodzielnie zorganizowaną wyprawę szlakiem małych wiosek rumuńskich, węgierskich, hiszpańskich czy greckich trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze zostaniemy zrozumiani, pytając o coś po angielsku. W wielu krajach na pewno przyda się znajomość hiszpańskiego, choć nawet będąc w Hiszpanii, można poczuć się zaskoczonym, napotykając na kataloński w okolicach Barcelony. Ideałem na pewno jest znajomość języka, którym porozumiewają się mieszkańcy kraju, do którego się udajemy, ale wiadomo, że taka sytuacja raczej rzadko ma miejsce, a mimo to turyści nie rezygnują z wyjazdu.

Jak się przygotować do wyjazdu?

Nieznajomość lokalnego języka, a nawet angielskiego nie powinna być powodem rezygnacji z marzeń o wakacyjnych przygodach. Istnieje wiele sposobów, aby poradzić sobie za granicą np. przy pomocy popularnych rozmówek zawierających podstawowe pytania i zwroty w danym języku. Zawsze też warto nauczyć się kilku najważniejszych słówek i przede wszystkim próbować porozumieć się z mieszkańcami, chociażby przy pomocy gestów i uśmiechu. Otwartość i chęć kontaktu z reguły otwiera wszelkie drzwi i prowadzi do życzliwych reakcji mieszkańców każdego kraju i zniesienia barier językowych, które przy odrobinie chęci da się pokonać.


    Najnowsze komentarze