Jakich dokumentów potrzebujesz, wybierając się do Tunezji?

wakacje w tunezji

Wakacje to czas, kiedy większość osób wyrusza w świat w poszukiwaniu słońca i nieskazitelnie błękitnego nieba. Popularnością cieszy się również dostęp do ciepłego morza oraz piaszczyste plaże umożliwiające długi i leniwy wypoczynek. Wszystkie te cechy posiada Tunezja – niewielkie północnoafrykańskie państwo, które stało się powszechnym celem podróży dla wielu turystów chcących zaznać odrobiny egzotyki i nacieszyć się wspaniałą słoneczną pogodą w trakcie urlopu.

Wystarczy paszport

Wakacyjni turyści najczęściej docierają do Tunezji, uczestnicząc w zorganizowanej przez biuro podróży jedno- lub dwutygodniowej wyciecze. Ze względu na specyficzne warunki panujące w tym kraju i bezpieczeństwo osób go odwiedzających jest to zdecydowanie najlepsza forma podróżowania. Dzięki temu można liczyć nie tylko na zapewnienie przelotu w obie strony, ale również na transfer z lotniska do zarezerwowanego hotelu i opiekę rezydenta na miejscu. Jedyne, co pozostaje w gestii samego turysty, to zadbanie o niezbędne dokumenty potrzebne do wjazdu na teren Tunezji, a jest to po prostu paszport, gdyż na okres do 90 dni obywatele polscy nie są zobowiązani do posiadania wizy. Ważne natomiast jest, aby paszport był w dobrym stanie technicznym, bez widocznych zniszczeń, a termin jego ważności nie może upłynąć wcześniej niż 3 miesiące przed planowanym opuszczeniem tego kraju. Warto też wiedzieć (szczególnie, jeśli podróż trwa dłużej niż standardowy urlop), że za przekroczenie pobytu powyżej 3 miesięcy można narazić się na karę finansową, a jej wysokość w dużej mierze zależy od interpretacji przepisów przez konkretnego urzędnika.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Ubezpieczenie zdrowotne to drugi najważniejszy po paszporcie dokument na zagranicznych wakacjach. W przypadku Tunezji warto wykupić rozszerzoną polisę, zwłaszcza jeśli cierpi się z powodu chorób przewlekłych. Tutejsza publiczna służba zdrowia jest niestety na niższym poziomie niż oferta instytucji prywatnych, za to w wielu podstawowych problemach mogą pomóc profesjonalni farmaceuci. Przed planowanym urlopem w Tunezji nie trzeba poddawać się obowiązkowym szczepieniom, jednak wskazane jest, aby być zaszczepionym przeciwko tężcowi i polio.

Uważaj na drodze

Są turyści, którzy zdecydują się na wypożyczenie auta i samodzielne zwiedzanie okolicznych atrakcji. W takiej sytuacji należy się jednak liczyć z niekonwencjonalnym podejściem do przepisów drogowych tutejszych kierowców. Choć drogi są w stosunkowo dobrym stanie, to prowadzenie samochodu będzie zapewne emocjonującym przeżyciem ze względu na beztroskich pieszych oraz kierowców nierespektujących czerwonego światła. Samochód można wypożyczyć, okazując paszport i polskie prawo jazdy.

Komplet dokumentów to udane wakacje

Nawet najlepiej zaplanowane i najbardziej wyczekiwane wakacje mogą się nie udać, jeśli nie dopełnimy wymaganych formalności. Dlatego jadąc do Tunezji, sprawdź nie tylko bilet na samolot, ale również paszport, a szczególnie jego stan fizyczny oraz datę ważności!


    Najnowsze komentarze