Jak zadbać o zdrowie podczas urlopu w Hiszpanii?

zdrowe wakacje w hiszpanii

Wybierasz się do Hiszpanii – jednego z najpopularniejszych kierunków turystycznych świata – i zastanawiasz się, co ze zdrowiem? Które leki możesz ze sobą zabrać i jak przygotować się do podróży oraz samego pobytu w obcym państwie, by dolegliwości organizmu nie stanęły na przeszkodzie wymarzonemu wypoczynkowi? Poniżej garść informacji, które pozwolą lepiej rozeznać się w tych kwestiach.

Przewóz leków za granicę

Ponieważ poszczególne państwa różnią się pod względem prawodawstwa i podejścia do poszczególnych medykamentów, warto przed każdą zagraniczną podróżą zasięgnąć opinii przewoźnika, z którym ruszamy w podróż, bądź ambasady danego kraju. Zignorowanie tej konieczności może się dla nas skończyć nawet więzieniem, lepiej więc tego nie zaniedbać, zwłaszcza jeśli leczymy się na choroby przewlekłe i zażywamy mocne leki na receptę. W takim wypadku warto też mieć ze sobą wystarczający na czas pobytu zestaw leków w oryginalnych opakowaniach, a także podpisane przez lekarza zaświadczenie o konieczności ich przyjmowania. Warto, by było sporządzone w języku kraju, do którego się wybieramy.

Podręczna apteczka

Mimo tego, że w państwach turystycznych możemy bez problemu zaopatrzyć się w różne środki na najpopularniejsze przypadłości, niektórzy wczasowicze i tak nie chcą rezygnować z posiadania własnej podręcznej apteczki. Co powinno się w niej znaleźć, zwłaszcza patrząc pod kątem zagranicznych wczasów i mogących tam wystąpić dolegliwości?

Przede wszystkim środki na zaburzenia pokarmowe będące efektem kontaktu żołądka z egzotyczną dietą, czyli leki na biegunkę, zaparcia i zgagę. Aby zabezpieczyć się przed sensacjami żołądkowymi, warto również odpowiednio wcześniej zacząć zażywać probiotyki. Oprócz tego przydatne mogą okazać się specyfiki na chorobę lokomocyjną, a także substancje przeciw oparzeniowe, o których warto pamiętać zwłaszcza, jeśli wybieramy się do miejsc o gorącym i słonecznym klimacie, gdzie zamierzamy dużo zwiedzać albo plażować.

Szczepienia

Zagraniczna wycieczka to dobra okazja, by wykonać komplet rutynowych szczepień przeciw rozmaitym chorobom, takim jak:

  • Grypa – popularna choroba zakaźna, mogąca doprowadzić do ostrych powikłań, jak chociażby zapalenie płuc i oskrzeli lub ucha środkowego.
  • Świnka – choroba przenosząca się na skutek kontaktu z innym chorym. Objawy choroby to: obrzęk ślinianek przyusznych, trudności w przełykaniu i ogólne złe samopoczucie. Nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, m.in. do zapalenia opon mózgowych lub trzustki.
  • Tężec – potencjalnie śmiertelna choroba, do której zakażenia dochodzi w momencie, gdy do rany dostaną się obecne w glebie bądź kurzu pałeczki tężca.
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C – choroba, do której doprowadza kontakt ze skażoną żywnością, a także krwią lub wydzieliną chorego.
  • Wścieklizna – śmiertelna choroba zakaźna, wywołująca niewydolność oddechową. Do zakażeń najczęściej prowadzą pogryzienia przez zainfekowane zwierzęta.

Hiszpania to prawdziwie magiczny zakątek Europy. Zastosowanie się do powyższych sugestii pozwoli Ci przestać przejmować się kwestiami zdrowotnymi, o które zapobiegawczo zadbałeś, a zamiast tego w pełni doświadczyć czekających na Ciebie różnorodnych atrakcji. I niech ten wymarzony urlop wyjdzie Ci na zdrowie!


    Najnowsze komentarze