Hiszpania bez stresu – jak przygotować się do podróży?

wakacje w hiszpanii

Organizacja urlopu za granicą wymaga nieco więcej zaangażowania, niż planowanie wypoczynku w kraju. Aby na wakacjach w pięknej Hiszpanii uniknąć stresujących sytuacji, warto dopilnować kilku formalności, jeszcze zanim opuścimy Polskę. Jakie dokumenty trzeba zabrać i jakie sprawy należy załatwić przed podróżą?

Urlop w Hiszpanii – wymagane dokumenty

Hiszpania, podobnie jak Polska, znajduje się w strefie Schengen, dlatego, by podróżować między tymi krajami wystarczy dowód osobisty lub paszport. Należy pamiętać, że inne dokumenty, takie jak prawo jazdy czy legitymacja studencka prawnie nie są dokumentami podróżnymi, przy czym ten drugi może być przydatny, by skorzystać z odpowiedniej ulgi. Przed podróżą upewnij się, że są one ważne. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że w większości przypadków za granicą akceptuje się wyłącznie tzw. międzynarodową legitymację studencką.

Jeśli podróżujesz samochodem, na granicy najprawdopodobniej nie zostaniesz wylegitymowany, ale może się to zdarzyć na przykład podczas rutynowej kontroli drogowej. Co ciekawe, w Hiszpanii o okazanie dowodu tożsamości często proszą także sprzedawcy i to nie tylko w sytuacji, gdy chcemy kupić alkohol. Prośbę o dokument możemy usłyszeć również podczas płacenia kartą kredytową czy debetową, co związane jest z bezpieczeństwem transakcji.

Formalności przed podróżą do Hiszpanii

Przed wyjazdem warto zadbać o wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego oraz wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli popularnej EKUZ. Karta pozwoli poczuć się pewniej i zminimalizuje stres związany z podróżą do obcego kraju. Uprawnia ona do korzystania ze świadczeń publicznej służby zdrowia w danym państwie. Przed wyjazdem warto dowiedzieć się i zapisać, jakie placówki znajdują się w okolicy naszego noclegu, by w razie nagłej sytuacji nie trafić na tę prywatną, w której pomoc świadczona jest już odpłatnie. EKUZ wydawana jest bezpłatnie w oddziałach NFZ w całym kraju. Obowiązuje kilka miesięcy, dlatego wizyty w NFZ lepiej nie odkładać na ostatnią chwilę. W ścisłym sezonie turystycznym, czyli latem, wiąże się to zazwyczaj z długimi kolejkami, podczas gdy wiosną sprawę można załatwić w kilkanaście minut.

Dobrą opcją okazuje się także wykupienie ubezpieczenia turystycznego, którego zawartość zależy od rodzaju polisy. Czasami odpowiednie ubezpieczenie wliczone jest w cenę wycieczki, dlatego przed wyjazdem zasięgnij porady przedstawiciela swojego biura podróży.

Formalności, które łatwo przeoczyć

Kiedy myślami leżymy już na rajskiej, hiszpańskiej plaży, nietrudno zapomnieć o dopełnieniu kilku, na pozór błahych formalności. Jeśli na co dzień przyjmujesz leki, upewnij się, że dawka nie skończy się w momencie, gdy będziesz za granicą. Zastanów się też, w jaki sposób chcesz przemieszczać się po Hiszpanii i nie zwlekaj do ostatniej chwili z rezerwacją samochodu czy noclegu. Pamiętaj, że lotnisko często leży w znacznej odległości od centrum miasta, a w przypadku, gdy lot przypada na wczesny ranek, autobusy mogą kursować z mniejszą częstotliwością.

Na koniec jedna prosta rada – poświęć chwilę na listę rzeczy do zrobienia, a gdy już wypełnisz je wszystkie, pozostanie tylko czekać na wymarzony wypoczynek.


    Najnowsze komentarze