Hammamet – laickie obyczaje wrastające w arabską tradycję

urlop w Hammamet

Tunezja jest przepiękna. Niesamowite krajobrazy, ciekawa kultura arabska i wiele innych czynników sprawią, że poczujesz się tu wyjątkowo. Zwłaszcza w Hammamet, który jako duży ośrodek turystyczny potrafi niejednokrotnie zaskoczyć przyjezdnych swoimi laickimi zwyczajami. Dlatego, jeśli jeszcze się nie zdecydowałeś na urlop w tym tunezyjskim kurorcie, zrób to koniecznie już w najbliższym czasie. Gwarantujemy, że będziesz cieszyć się ze swojej decyzji jeszcze długi czas po powrocie z Hammamet.

Tunezja posiada bardzo trudną, niezwykle barwną i ciekawą historię. W przeszłości jej kulturę kształtowali kolejni najeźdźcy, którzy zazwyczaj z sukcesem przejmowali kontrolę nad krajem. Należeli do nich kolejno: Fenicjanie, Rzymianie, Arabowie oraz Francuzi. Przy tym trzeba nadmienić, że w ostatnich wiekach przeważała dominacja islamu, natomiast wraz ze wzrostem turystyki w kraju można zauważyć bardzo duży postęp kultury w kierunku zachodnio-europejskim. Nie oznacza to nic innego niż to, że to właśnie podróżnicy (zwłaszcza z Europy Zachodniej i Środkowej) mają największy wpływ na to, jak obecnie wyglądają obyczaje w dużych miastach tunezyjskich, takich jak Hammamet. Przybliżmy je sobie teraz, zwracając szczególną uwagę na to, co jest dozwolone, a co niemile widziane podczas udanego wypoczynku w tym pięknym kurorcie.

„Tak” dla picia alkoholu na wakacjach

Być może zastanawiasz się, czy podczas swojego długo wyczekiwanego urlopu będziesz mógł spokojnie zrelaksować się przy lampce wina lub dwóch. Otóż w dużych ośrodkach, które zazwyczaj tętnią życiem pełnym rozrywek i różnych zabaw łatwo dostępnych zwłaszcza dla turystów, nie ma żadnego problemu z piciem alkoholu bez względu na to, jakie święto obchodzą właśnie muzułmanie. Ci, którzy często przebywają pośród przyjezdnych, są do tego bardzo przyzwyczajeni. Dlatego z całą pewnością akceptują ten zwyczaj podczas wakacji i nie widzą w tym żadnego kłopotu.

Muzułmanie i kultura arabska w Hammamet

Chociaż nie każdy, kto mieszka w Hammamet jest praktykującym muzułmaninem, należy oddać szacunek jego religii podczas swojego pobytu w Tunezji. Dlatego warto wiedzieć, że rytm życia religijnego w tym miejscu reguluje kalendarz księżycowy zwany hidżra. Zgodnie z nim Ramadan uznaje się za święto ruchome oraz trwa przez cały miesiąc. Wówczas muzułmanie poszczą od świtu do zmierzchu. Jako przyjezdny nie powinieneś niczego jeść na ulicy, ponieważ patrzy się na to zazwyczaj nieprzychylnie. Podczas Ramadan większość kawiarni czy sklepów będzie zamkniętych, a banki i urzędy będą otwierane wyłącznie przez bardzo krótki okres czasu. A w ostatnie dni postu wszystkie sklepy i miejsca publiczne są właściwie nieczynne.

Mamy nadzieję, że również Tobie przypadła do gustu ciekawa kultura i tradycja Tunezji. My mamy coraz większą ochotę wybrać się tam raz jeszcze, aby poznać tunezyjskie obyczaje jeszcze lepiej. Serdecznie zapraszamy do Hammamet. Kto wie, być może wkrótce się tam spotkamy. Do rychłego zobaczenia!


    Najnowsze komentarze