Grecja – mityczna kraina bogów i cudownych krajobrazów

wakacje w grecji

W końcu udało Ci się zaplanować idealne wakacje. Zdecydowałeś się na Grecję? To doskonały pomysł, ponieważ to doskonały kierunek, by odpocząć w spokoju! Poniżej podpowiemy Ci w jaki sposób cieszyć się wakacjami w tym pięknym miejscu. Przed Tobą kilka praktycznych porad, z których warto skorzystać, planując swoją wymarzoną podróż do kolebki europejskiej cywilizacji.

Zapewne pierwszą Twoją myślą jest: ile pieniędzy powinienem przygotować? Jeśli chcesz nabrać pewności, jaka kwota będzie najbardziej odpowiednia, na krótko przed wyjazdem sprawdź aktualne ceny atrakcji turystycznych, jedzenia itp. W Grecji obowiązuje waluta euro, także już po podjęciu decyzji o zabieranej ze sobą kwocie, warto udać się do pobliskiego kantoru.

Kolejną ważnym aspektem są dokumenty. Całe szczęście, Grecja znajduje się w Unii Europejskiej, dlatego, by przekroczyć jej granicę, nie potrzebujesz paszportu. Wystarczy mieć za sobą aktualny dowód osobisty. Warto wiedzieć, że polskie prawo jazdy również jest w tym kraju uznawane za ważne.

Greckie lato pełne upałów

Ubrania są ważnym elementem każdej podróży. Zaletą greckich wakacji jest fakt, że nie musicie brać ze sobą wielkiej walizki. Przewiewne, najlepiej jasne ubrania, zrobione z oddychających tkanin nie zajmą zbyt dużo miejsca. Do tego przyda się jeszcze krem z najwyższym filtrem UV oraz obowiązkowe nakrycie głowy. Nie zapomnijcie też okularów przeciwsłonecznych. Dzięki nim nie przegapicie największych greckich atrakcji.

Grecki zwyczaj karze…

Istnieje kilka różnic między polskimi a greckimi zwyczajami, które warto poznać, by podczas pobytu nie popełnić żadnej większej pomyłki. Najważniejsze są inne niż w Polsce ruchy głową na „tak” i na „nie”. Warto tuż przed wylotem je sobie przyswoić, by móc swobodnie komunikować się np. w restauracji. A gdy zajdzie konieczność udania się do banku lub urzędu, warto to zrobić o wcześniejszej porze niż zazwyczaj, ponieważ greckie instytucje są otwarte tylko do 14.00. Pamiętajcie także o ważnej dla Greków sjeście, która rozpoczyna się o 15.00, a kończy o 17.30. Ta pora jest tam traktowana niczym okres ciszy nocnej w Polsce. Aby się nie pomylić, warto od razu po przyjeździe przestawić zegarek o godzinę do przodu. Dokładnie o tyle różni się czas grecki od polskiego.

Gratka dla pasjonatów historii sztuki

W zależności od tego, do której części tej pięknej krainy się wybieracie, odwiedźcie miejsca, które proponują najwięcej starożytnej historii. Są to np.: Akropol oraz Plaka w Atenach, miasto Saloniki, Olimp czy mitologiczne miejsce przepowiedni greckich – Delfy. Wówczas pojmiecie nie tylko greckiego ducha, ale także poznacie lepiej miejsce, w które dało podwaliny pod kulturę europejską.

Grecja to nie tylko piękna historia, ale także niesamowite krajobrazy, których długo nie zapomnicie. Dlatego, jeśli chcecie w nieskończoność zachwycać się pięknem przyrody, koniecznie odwiedźcie: Kanał Koryncki, Wybrzeża Epiru, Meteory i Zatokę Wraku. Aparat okaże się obowiązkowym elementem tej podróży.

Nie możecie doczekać się już Grecji? I słusznie, bo wkrótce znajdziecie się w przepięknym i wartościowym historycznie kraju. Życzymy Wam udanej i bezpiecznej podróży oraz wielu niesamowitych wrażeń!


    Najnowsze komentarze