Co warto zobaczyć na Costa Brava? Najważniejsze zabytki i atrakcje

wakacje na costa brava

Piękne wybrzeże Costa Brava od samego początku podróży wita gości zachwycającym, odprężającym krajobrazem. Po wylądowaniu na lotnisku w Gironie czy pobliskiej Barcelonie zobaczysz pokryte ciemną zielenią wzgórza, a w drodze do jednego z urokliwych miasteczek taflę turkusowego morza i kolorowe zabudowania zabytkowych miasteczek, wyłaniające się raz na jakiś czas zza wysokich, przydrożnych krzewów. Jakie jeszcze atrakcje czekają na Ciebie w tym barwnym regionie Hiszpanii?

Budynki nad rzeką Onyar

Spacer wybrukowanymi uliczkami starego miasta, smakowanie lokalnych specjałów i obserwowanie życia mieszkańców to jedna z najprzyjemniejszych atrakcji, jakich warto doświadczyć podczas podróżowania po Hiszpanii. Doskonale zachowana średniowieczna starówka znajduje się w Gironie, w stolicy prowincji o tej samej nazwie.

Jasne zabudowania miasta wyrastają na falistych brzegach kilku wąskich rzek. Najbardziej znaną spośród nich jest rzeka Onyar, która wraz z pnącymi się wokół pastelowymi domkami tworzy najchętniej uwieczniany na fotografiach punkt miasta. Ponad klimatycznymi kamieniczkami można dostrzec słynną katedrę z najszerszą gotycką nawą na świecie, a z drugiej strony, u podnóży budowli, rozciąga się stara dzielnica żydowska.

Trójkąt Dalego

Costa Brava to region naznaczony wielką sztuką. Nieco na północny-wschód od popularnych kurortów Lloret de Mar oraz Tossa de Mar leżą trzy miejscowości związane z działalnością surrealistycznego artysty, Salvadora Dalego. W miasteczku Figueres malarz przyszedł na świat, a kilkadziesiąt lat później urządził muzeum ze swoimi obrazami i instalacjami oraz dziełami najbliższych przyjaciół. Nie tylko zbiory zasługują na podziwianie – bardzo ciekawą atrakcją jest też sam budynek muzeum, powstały w dawnym teatrze. Warto odwiedzić również średniowieczny zamek w Pubol, który Dali podarował swojej żonie, Gali, a także Port Ligat obok miasteczka Caquades, gdzie przez lata artysta skupywał rybackie chatki i łączył je tunelami ze zdobionych korytarzy.

Turystyczne miejscowości

Najważniejszą atrakcją Costa Brava jest oczywiście samo wybrzeże, poprzerywane małymi, skalistymi zatoczkami ze złocistymi plażami i lazurową wodą. Najciekawsze roztaczają się w okolicach miasteczek Lloret de Mar oraz Tossa de Mar, gdzie warto zatrzymać się na dłużej, a nawet spędzić cały urlop. W Tossa podziwiać można urokliwą starówkę, ruiny zamku z pięknym widokiem na morze czy park krajobrazowy Massis de les Caridetes. 

Lloret de Mar to jeden z kurortów najchętniej odwiedzanych przez turystów, dlatego możesz liczyć na całe mnóstwo atrakcji, takich jak parki rozrywki, piękną nadmorską promenadę czy muzea. Warto wybrać się na krótką wycieczkę na punkt widokowy, na którego szczycie stoi rzeźba „Dona Marinera”, czyli „Żona Żeglarza”. Ze wzgórza rozciąga się wspaniała panorama na morze oraz miejskie zabudowania. Planując urlop w słonecznej Hiszpanii, rozważ wybór jednego z tych dwóch miasteczek, by nie tylko zrelaksować się na rajskiej plaży, ale też zobaczyć nadzwyczaj piękną okolicę.


    Najnowsze komentarze