Bogactwo Grecji, czyli co warto kupić na wakacjach?

jakie pamiątki w grecji

Największym naturalnym skarbem Grecji są zniewalające krajobrazy, woda mieniąca się tysiącem odcieni błękitu oraz piękne plaże. Te walory dostaniesz oczywiście za darmo, ale jeśli chcesz bliżej poznać grecką kulturę, smaki i lokalną tradycję, wybierz się na pobliski bazarek, a następnie zaopatrz w kilka drobiazgów, bez których ciężko wyobrazić sobie prawdziwą Grecję.

​​​​Greckie kulinarne skarby

​​​​​​Oliwki z Krety uwielbiają nawet ci, którzy do tej pory omijali je z daleka, a tutejsza oliwa zachwyca intensywnym aromatem i wspaniałym smakiem. Butelki wypełnione tym dobroczynnym płynem dostaniesz praktycznie wszędzie, a jeśli szukasz pomysłu na upominek czy pamiątkę, pomyśl o takiej wyprodukowanej w pobliżu miejsca Twojego pobytu. Smakowanie oliwy pochodzącej z gaju, który widziałeś na własne oczy, z pewnością ożywi Twoje wspomnienia podczas wieczoru z bliskimi i pozwoli choć na chwilę wrócić do bajkowej Grecji.

Ojczyzna oliwek to też skarbnica wielu innych przysmaków: świeżych pistacji, sera feta, dobrej kawy czy słodkich galaretek loukouimi. Na wakacjach w Grecji kupisz również niespotykane nigdzie na świecie ouzo, czyli trunek serwowany z lodem lub cytryną. Koniecznie spróbuj też pysznych owoców morza i ryb prosto z łowów.

najlepsze pamiątki w grecji

Organiczne kosmetyki do domowej łazienki

Poza zastosowaniem w kuchni, greckie oliwki wykorzystywane są także do wytwarzania naturalnych kosmetyków – mydełek, nawilżających balsamów czy produktów do pielęgnacji włosów. Niektóre z nich mają w pełni organiczny skład i stosunkowo niską cenę, dlatego naprawdę warto zakupić kilka sztuk jako praktyczną pamiątkę.

Ciekawą alternatywą dla zwykłej gąbki jest jej naturalna odmiana, wydobywana wprost z głębin turkusowego morza, a jeśli chcesz kupić produkt, który nie tylko kojarzy się z Grecją, ale też posłuży naprawdę długo, poszukaj grzebienia zrobionego z oliwnego drzewa.

Lokalne rękodzieło jako oryginalna pamiątka

Grecja słynie z barwnej ceramiki ozdobionej misternie wykonanymi wzorami oraz dobrych gatunkowo tkanin, obuwia i innych skórzanych wyrobów. Na ubraniach najczęściej pojawia się motyw geometrycznie układającej się fali w biało-niebieskim kolorze. Taki obrazek przywodzi na myśl otaczającą greckie wyspy lazurową wodę oraz jasne zabudowania nadmorskich miejscowości. Na ceramicznych dzbanuszkach, talerzach czy wazach królują natomiast sceny z antycznej mitologii, gałązki oliwne i morskie krajobrazy.

Zabierz grecki pejzaż do domu

Najlepszy sposób na powrót do wakacyjnych chwil to bez wątpienia przeglądanie własnoręcznie wykonanych zdjęć. Nie zawsze jesteśmy w stanie sami uchwycić każdy ważny moment, krajobraz czy zabytek i właśnie na takie okoliczności, warto mieć pod ręką zakupiony w Grecji album z pejzażami czy kalendarz do zawieszenia na ścianie. Być może dzięki niemu odkryjesz interesujące punkty, które dołączysz do planu kolejnej wyprawy do Grecji? Bez względu na to, na jaki drobiazg się zdecydujesz, możesz być pewien wysokiej jakości oryginalnie greckich produktów.


    Najnowsze komentarze