Gościnność i rytuał picia herbaty – poznaj wyjątkowe obyczaje Egiptu

obyczaje egiptu

Już od pierwszych chwil w słonecznym Egipcie turystę otacza niezwykły klimat typowy dla egzotycznego zakątka. Kraj znany głównie z piramid i kamiennego Sfinksa, okazuje się też miejscem pełnym interesujących zwyczajów oraz pięknych tradycji. Warto je poznać jeszcze przed wyjazdem – nie tylko po to, by zaspokoić ciekawość, ale także, żeby uniknąć nieporozumień wynikających z odmiennej obyczajowości.

Religijność w Egipcie

Najważniejszym aspektem, regulującym zasady zachowania w kraju faraonów okazuje się religia, czyli islam. Jej zasady przenikają do każdej sfery życia, a odwiedzający kraj goście powinni uszanować takie podejście. Warto pamiętać, że miejscowi nie spożywają alkoholu i niepożądane jest też, aby turyści robili to poza wyznaczonymi strefami, takimi jak hotele czy niektóre restauracje. Pamiętajmy, że szczególnie w miejscach kultu religijnego, niemile widziane jest chodzenie w stroju kąpielowym czy kusych ubraniach. Uszanujmy więc miejscową obyczajowość i postarajmy się mieć ze sobą na przykład chustę, którą okryjemy się, będąc w miejscu publicznym.

Święty miesiąc Ramadan

Dziewiąty miesiąc muzułmańskiego kalendarza jest poświęcony upamiętnieniu objawienia Mahometowi Koranu. Jest to okres, kiedy od świtu do zmierzchu Egipcjanie i inni wyznawcy islamu przestrzegają wielu zakazów, między innymi spożywania pokarmów i picia. Przed wyjazdem na wakacje warto dowiedzieć się, jakie będą skutki Ramadanu w hotelu, do którego się udajemy. W wielu przypadkach pracownicy kurortów pracują w ten dzień w normalny sposób. Zakończenie Ramadanu to z kolei okazja dla turystów do zobaczenia, jak miejscowi świętują tak zwane Eid Al Fitr, czyli święto dziękczynienia. W tym dniu na ulicach spotkać można wielu bawiących się Egipcjan, dla których jest to dzień odwiedzin rodziny, składania życzeń i obdarowywania się prezentami.

Serdeczność Egipcjan

Przebywając w Egipcie, z pewnością dostrzeżemy gościnność miejscowych. Wynika ona nie tylko z usposobienia Egipcjan, ale jest nawet jedną z zasad islamu. Nie zdziwmy się, gdy idąc, ulicą zostaniemy poklepani po ramieniu, a miejscowi będą się do nas zwracać per „my friend”. Mieszkańcy kraju faraonów uwielbiają też się ze sobą spotykać, dlatego typowym obrazkiem są przesiadujące na ulicach grupki miejscowych. Rozmawiają, palą tytoń, a także piją herbatę, która jest tu bardzo popularnych trunkiem. Tradycyjnie parzy się ją w metalowym czajniku i dokłada kolejne tury świeżych listków, aby uzyskać intensywny kolor. Do naparu dodaje się duże ilości cukru, a także, w zależności od regionu, różnego rodzaju przyprawy. Herbata pita jest przez miejscowych o każdej porze dnia i z pewnością warto jej spróbować!

Podróż do Egiptu to nie tylko gwarancja pięknej pogody i ciepłego morza. Jeśli choć na chwilę udamy się poza mury naszego kurortu, poczujemy magię spokojnego życia. Postarajmy się więc poznać lokalne zwyczaje i mentalność mieszkańców – będzie to na pewno wartościowe doświadczenie.


    Najnowsze komentarze